

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.04 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.01 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 1.25 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 225 mW |
| Power Dissipation | 385 mW |
| Reverse Recovery Time | 50 ns |
| Average Rectified Current | 200 mA |
| Max Reverse Leakage Current | 100 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 250 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 625 mA |
| Recovery Time | 50 ns |
| Schedule B | 8541100070 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Reverse Current | 100 µA |
| Capacitance | 5 pF |
| Reverse Voltage | 250 V |
| Type | Standard |
Stock: 5474
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.03753 | $0.37530 |
| 50 | $0.03427 | $1.71350 |
| 100 | $0.03129 | $3.12900 |
| 500 | $0.02257 | $11.28500 |
| 1000 | $0.01813 | $18.13000 |
| 3000 | $0.01614 | $48.42000 |
| 5000 | $0.01436 | $71.80000 |
| 10000 | $0.00872 | $87.20000 |
